fb fb

Ing. Jaroslav Míth

 

Narodil jsem se v roce 1974 a pocházím ze Střední Moravy. Jsem tedy v Praze, takzvaně, naplavenina. Ale, jak vždy říkal můj táta, který se naopak přestěhoval za svou láskou z Čech na Moravu, já jsem se po něm vrátil zalepit do Čech díru.

Větší část života už jsem strávil v Praze a mohu hrdě prohlásit, že se ze mne stal pražský, a pak také podolský patriot. Bez patosu jsem věrný české hroudě, hrdý Čech, co si nestěžuje na to, kde žije. Moji předkové byli hospodští a zemědělci zároveň, to se ve mně snoubí a někdy i pere. A není tak také s podivem, že mi po předcích zůstala ve všem, do čeho se pustím, jakási sedlácká zarputilost.

Od gymnaziálních let mě fascinovala ekonomika, její teorie i principy. I proto jsem vystudoval obor Finance na Vysoké škole ekonomické v Praze. Dlouhé roky jsem pracoval ve vyšším managementu na centrále ČSOB, kde jsem se podílel na určování strategie a marketingu.

Ve všem svém počínání uplatňuji zdravý konzervatismus a tradicionalismus s uvážlivou podporou všeho nového. Abych jen nečině nehartusil před televizí, že se mi něco nelíbí, ale sám se tedy pokusil něco změnit, když mám výhrady, vstoupil jsem v roce 1992 do politiky a v ODS jsem od samých začátků, pomáhal jsem znovuzrodit oblastní sdružení Prahy 4. V posledních komunálních volbách jsem vedl kandidátku ODS Prahy 4 a nyní působím jako neuvolněný radní pro oblast školství. V listopadu 2017 jsem úspěšně kandidoval na místopředsedu pražské ODS, chci ji podněcovat k aktivitě.

Jsem šťastně ženatý a se svou ženou Ivou mám dvě školou povinné děti. Bydlíme v Podolí v rodinném domě těsně pod Vyšehradem. Jen pro zajímavost, je to bývalá kultovní kolonie Hanzelberg, kde se scházeli tvůrčí lidé svobodní duchem, včetně Václava Havla, či Pavla Landovského. Diskutovali, ve světlíku se hrálo divadlo a samozřejmě se veselilo. Hanzelberg v 70. letech při jednom z pověstných bujarých večírků vyhlásil spisovatel Bohumil Hrabal „středem Evropy“. Takže až budete střed hledat, tak se u mne stavte na dobrou kávu.

 

Jarda otcem rodiny

 

Jsem šťastně ženatý. Za svou láskou Ivou jsem se přestěhoval do Prahy. Bydlíme v Podolí v rodinném domě a máme spolu dvě úžasné ratolesti, dcerku Kláru a synka Davida. Rodina je pro mě středobod života. Mám staré farmářské kořeny a silnou vazbu k rodině mám po předcích. Nic bližšího člověk nemá. I když se s bratranci či tetami nevidím často, jsme připraveni při problémech si kdykoliv pomoci. Stejné hodnoty vštěpuji i svým dětem.

Snažím se s Ivou, Klárkou a Davidem trávit maximum času. Rádi se procházíme po Vyšehradě a jiných historických místech Prahy, a vůbec rádi chodíme po českých horách a kopcích. Naší srdeční záležitostí je šumavská Modrava nebo jizerský Bedřichov. S dětmi tu rád jezdíme na kole i běžkujeme. I když jedeme k moři, vydržíme ležet na pláži jen chvíli a už zase vyrážíme do okolí poznávat, jak se tam žije.

Rádi s dětmi něco vytváříme, ozdoby, domečky, cokoliv a rádi. Ty tvůrčí chvíle miluji. Pohádky jsem dětem samozřejmě četl, ale také je pro ně vymýšlel. Nejraději měly strašidelné příběhy o mimozemských dinosaurech s obrovskými drápy nebo povídání z historie, jak to chodilo, když jsem byl mladý a podobně. smiley

Baví mě i doma kutit, postavil jsem třeba krb nebo novou terasu, pustím se do všeho, relaxuji při práci na zahradě.

 

Jarda politik

 

V ODS jsem byl od samého začátku, hned po jejím založení v roce 1992. Ještě jako vysokoškolský student jsem v roce 1995 obnovoval místní buňku ODS ve svém rodném městě a i když se nám političtí konkurenti smáli, ta jsme pak navzdory všem vyhráli komunální volby v socanském městě a obsadili radnici v Kojetíně.

Jakmile jsem se díky své ženě usadil v Podolí, přihlásil jsem se do ODS v Praze 4. Bohužel zrovna v době, kdy začaly na oblasti soupeřit znesvářené skupiny. Já přežíval v našem místním sdružení obklopen hrstkou původních členů. Postupovalo to tak daleko, až byla oblast zrušena.

Při obnově oblasti jsem s touto skupinou obnovil naše sdružení a začal úzce spolupracovat s Markem Bendou. Tahle vazba nám vydržela až dodnes byť samozřejmě nemáme na všechny témata stejný názor, tak se, podobně jako jing a jang, vhodně doplňujeme a pracujeme ve prospěch ODS Prahy 4.

V minulých komunálních volbách jsem se stal lídrem kandidátky pro Prahu 4. Po změně koalice v březnu 2015, kterou jsme do značné míry řídili, působím v roli radního zodpovědného za oblast školství, která je pro mě obecně velkou výzvou. Bojuji proti tomu, aby byly naše děti vystavovány jakékoli propagandě, protože takové tendence skutečně jsou.

Vedle komunální mě velmi zajímá i celostátní politika a aktivně se jí snažím věnovat. Rád diskutuji na sociálních sítích a snažím se i šířit prostřednictvím blogu svůj pohled na svět.

ODS byla vždy nejsilnější v Praze, má zde své kořeny a dnes je už všem i jasné, že uměla Prahu řídit a hlavně posunovat vpřed. Nebojme se k tomu přihlásit! Dobré tradice je třeba udržet. Také proto jsem v listopadu 2017 kandidoval na post místopředsedy ODS Praha a uspěl jsem.

Mé vize a názory:

  • Prahu netvoří jen magistrát, ale i její jednotlivé části. Praha 4 je ideálně rozprostřená od hranic staré Prahy až po její periferie a doufám, že své bohaté zkušenosti nabyté v komunální politice mohu využít i k pomoci celopražské ODS.

  • Zároveň, ale Praha musí udávat i celostátní tón, a proto chci v regionální radě držet i celostátní linku. Strana je o ideách a naplňuje je svou ideologií. Silnou ideologií.

  • Dnešní ČR je neskonale lepším místem pro život, o tom není sporu a ODS na tom má velkou zásluhu, ale přiznejme si, že to, v co jsme doufali po převratu a co chtěla ODS vybudovat – liberální společnost a svobodný trh a kapitalismus – tu dnes není a je postupně demontováno.

  • Nejhorší z hlediska ODS je to, že se svět a společnost kolem nás plíživě, ale zásadně změnila. Není již tou společností z devadesátých let. Dnešní západní Evropa není Evropou Churchilla, Thatcherové ani Kohla a dokonce ani socialisty Mitteranda. I ten by se nad hypertrofovaným aktivismem hrozil.

  • Dnešní stav je takový, že o úspěchu nerozhoduje pracovitost, píle a talent, ale blízkost ke státu. K jeho zdrojům a regulatorním funkcím. Nejbohatšími dnes nejsou podnikatelé úspěšní na svobodném trhu, ale velké korporace napojené na stát. Dnešní realita má už mnohé rysy feudalismu včetně poddanských dávek.

  • A tohle se musí změnit, chci přiložit ruku k dílu. To byl můj hlavní důvod, proč jsem kandidoval do vedení pražské ODS a stal jejím místopředsedou. Chci ve své funkci podněcovat ODS k aktivitě. Rád věci řídím, a tedy jim předcházím, tvořím je.

Kandidát na starostu Prahy 4